მთავარიბლოგი15 ივნისს თბილისში სამედიცინო სამართლის ყოველწლიური ფორუმი გაიმართება 🥼⚖️
15 ივნისს თბილისში სამედიცინო სამართლის ყოველწლიური ფორუმი გაიმართება 🥼⚖️
2024 წლის 15 ივნისს “საქართველოს ადვოკატები დამოუკიდებელი პროფესიისათვის” და “საქართველოს ჯანმრთელობის ფედერაციის” ორგანიზებით, ქ. თბილისში, სასტუმრო თბილისი მერიოტში, ჩატარდება სამედიცინო სამართლის ყოველწლიური ფორუმი, რომელიც დაეთმობა სამედიცინო სამართლის პრობლემურ და მნიშვნელოვნად აქტუალურ საკითხებს.
კონგრესის ფარგლებში განხილული იქნება შემდეგი საკითხები🥼👇:
✅️პაციენტის ავტონომიის უფლება;
✅️ექიმის საქმიანი რეპუტაციის დაცვის სტანდარტი;
✅️სამედიცინო მომსახურების გამწევის სამართლებრივი პასუხისმგებლობის ზოგადი საკითხები;
✅️მიზეზობრივი კავშირის დადგენის პრობლემატიკა სამედიცინო დავების წარმოებისას, სამედიცინო მუშაკთა პასუხისმგებლობის დაზღვევის ასპექტები;
✅️სამედიცინო მომსახურების გაწევის თანამედროვე გამოწვევები და აშ.
ფორუმში სპიკერის სტატუსით მოწვეულები არიან:
ირმა გელაშვილი – სამართლის დოქტორი, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი;
ქეთევან მესხიშვილი – თბილისის სააპელაციო სასამართლოს მოსამართლე;
ნინო მამულაშვილი – თბილისის სააპელაციო სასამართლოს სამოქალაქო საქმეთა პალატის მოსამართლე;
ნატალია მოწონელიძე – სამართლის დოქტორი, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი;
მეგი საჯაია – საქართველოს ჯანმრთელობის ფედერაციის დირექტორი;
ქეთევან მჭედლიშვილი -ჰედრიხი – საქართველოს უნივერსიტეტის პროფესორი;
გივი ჯავაშვილი – დოქტორი, საქართველოს ბიოეთიკის ეროვნული საბჭოს თავმჯდომარე, თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის პროფესორი;
ნინო ლიპარტია – პროფესორი, სამართლის დოქტორი, ადვოკატი;
ირაკლი გოგოხია –  ამერიკული ჰოსპიტალი თბილისის სამედიცინო დირექტორი.
სამედიცინო სამართლის ფორუმის აღნიშნული ღონისძიებაში მონაწილეობას მიიღებენ:
მოსამართლეები, ადვოკატები, მედიატორები, სამართლო ხელისუფლების წარმომადგენლები, მედიკოსები, სამეცნიერო საზოგადოებისა და სამედიცინო კლინიკის წარმომადგენლები და აშ.
ღონისძიების განმავლობაში სამუშაო დროის ნაწილი დაეთმობა დისკუსიას, სადაც ღონისძიების მონაწილეებს შესაძლებლობა აქვთ დასვან მათთვის საინტერესო შეკითხვები სამედიცინო სამართლის საკითხების შესახებ.