„65 წელს გადაცილებულ ადამიანები უნდა აიცრან ყოველ 4 თვეში, რომ იყვნენ უფრი დაცული კოვიდისგან.
საქართველოში მაცხოვრებლებს ეს არ ეხებათ…
COVID: Older U.S. adults should roll up their sleeves for another COVID-19 shot, even if they got a booster in the fall, U.S. health officials said Wednesday.
The Centers for Disease Control and Prevention said Americans 65 and older should get another dose of the updated vaccine that became available in September — if at least four months has passed since their last shot. In making the recommendation, the agency endorsed guidance proposed by an expert advisory panel earlier in the day.
“An additional dose of the updated COVID-19 vaccine may restore protection that has waned since a fall vaccine dose, providing increased protection to adults ages 65 years and older,” the CDC said in its statement yesterday.
“Most COVID-19 deaths and hospitalizations last year were among people 65 years and older. An additional vaccine dose can provide added protection … for those at highest risk,” CDC Director Dr. Mandy Cohen said in a statement.
CDC official media statement is attached here in comments.
#datashvil #drpkhakadze #sheniganatleba #sheniambebi #sheniekimi
ნაწლავის მიკრობები და ტვინი – აუტიზმის მართვის ახალი პერსპექტივა?