ხუთშაბათი, აპრილი 3, 2025
მთავარისხვა-ამბებიჯანდაცვის ხელმისაწვდომობა მიგრანტებისთვის
ჯანდაცვის ხელმისაწვდომობა მიგრანტებისთვის
ჯანმო-ს გლობალური კომპეტენციის სტანდარტები ლტოლვილთა და მიგრანტთა ჯანდაცვის სერვისებისთვის – ჯანდაცვის მუშახელის გაძლიერება მიგრანტებისთვის ხარისხიანი ჯანდაცვის სერვისების უზრუნველსაყოფად.
ეს ინიციატივა მიზნად ისახავს ჯანდაცვის კადრების გაძლიერებას, რათა უზრუნველყოფილი იყოს ლტოლვილებისა და მიგრანტებისთვის ხარისხიანი ჯანდაცვის სერვისები, მათ წინაშე არსებული უნიკალური გამოწვევების გაცნობიერებით. ამ სტანდარტების განსახილველად ცოტა ხნის წინ აბუჯაში, ნიგერიაში,  გაიმართა საინფორმაციო-ტექნიკური შეხვედრა, რაც გადამწყვეტი ნაბიჯია გლობალურ დონეზე კომპეტენციის სტანდარტების დანერგვაში.
შეხვედრამ შეკრიბა დაინტერესებული მხარეების მრავალფეროვანი ჯგუფი, მათ შორის ფედერალური და სახელმწიფო ხელისუფლების, საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების წარმომადგენლები. ეს ერთობლივი ძალისხმევა ხაზს უსვამს მრავალმხრივი მიდგომის მნიშვნელობას ლტოლვილთა და მიგრანტთა ჯანმრთელობის საჭიროებების დაკმაყოფილების მიზნით, რაც უზრუნველყოფს პოლიტიკისა და პრაქტიკის ინკლუზიურობასა და ეფექტურობას.
სემინარი ჩატარდა ნიგერიის ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის ფედერალური სამინისტროს პატრონაჟით, ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის თანამშრომლობით, რაც ხაზს უსვამს ნიგერიის მთავრობის ვალდებულებას მოწყვლადი მოსახლეობისთვის ჯანდაცვის ხელმისაწვდომობის გასაუმჯობესებლად. სემინარი მიყავდა პროფესორ გიორგი ფხაკაძეს, რომელსაც დიდი გამოცდილება აქვს ასეთი დისკუსიების წარმართვისა და მისაღები შედეგების მიღებისა.
მიწვეული სტუმარი იყო საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ექსპერტი, ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის კონსულტანტი, ექიმი გიორგი ფხაკაძე.
პროფესორმა გიორგი ფხაკაძემ ხელი შეუწყო ვორქშოპს, რომელმაც თავისი გამოცდილება გაუზიარა დისკუსიებისა და შეხვედრის შედეგების წარმართვის მიზნით. იმის გამო, რომ მსოფლიო აგრძელებს გადაადგილების უპრეცედენტო დონეს, მსგავსი ინიციატივები გადამწყვეტია იმისთვის, რომ ლტოლვილებსა და მიგრანტებს ჰქონდეთ წვდომა მათთვის საჭირო ჯანდაცვის სერვისებზე.
ჯანმო-ს, ნიგერიის მთავრობასა და სხვადასხვა დაინტერესებულ მხარეებს შორის აბუჯას შეხვედრაზე თანამშრომლობა ქმნის პოზიტიურ პრეცედენტს საერთაშორისო თანამშრომლობისთვის ჯანდაცვის სერვისების მიწოდებაში საზოგადოების ერთ-ერთი ყველაზე დაუცველი ჯგუფისთვის.
გიორგი ფხაკაძემ ისაუბრა ჯანდაცვისა და სოციალური ჯანმრთელობის მუშაკებისთვის ცოდნის გაზიარებაზე,  რაც საჭიროა მიგრანტებისა და ლტოლვილების დასახმარებლად სამედიცინო მომსახურების გაწევისთვის.
ეს შეხვედრა აბუჯაში წარმოადგენს ფუნდამენტურ ნაბიჯს ჯანმო-ს გლობალური კომპეტენციის სტანდარტების დანერგვისკენ ლტოლვილთა და მიგრანტთა ჯანმრთელობის სერვისებისთვის. ჯანდაცვის მუშაკთა კომპეტენციების გაზრდით, ინიციატივა მიზნად ისახავს არა მხოლოდ გააუმჯობესოს ლტოლვილებისა და მიგრანტებისთვის ხელმისაწვდომი ჯანდაცვის სერვისების ხარისხი, არამედ უზრუნველყოს, რომ ეს სერვისები იყოს თანაბარი და პატივი სცეს მათ უფლებებსა და ღირსებებს.
„კბილების სწორ წყობასთან ერთად მნიშვნელოვანია ყურადღება მიექცეს სახის სიმეტრიას...“
იმის გამო, რომ მსოფლიოში დღემდე მოსახლეობის უპრეცენდენტო გადაადგილება ხდება, მსგავსი ინიციატივები გადამწყვეტია იმისთვის, რომ ლტოლვილებსა და მიგრანტებს ჰქონდეთ წვდომა მათთვის საჭირო ჯანდაცვის სერვისებზე. ჯანმო-ს, ნიგერიის მთავრობასა და სხვადასხვა დაინტერესებულ მხარეებს შორის აბუჯას შეხვედრაზე თანამშრომლობა ქმნის პოზიტიურ პრეცედენტს საერთაშორისო თანამშრომლობისთვის ჯანდაცვის სერვისების მიწოდებაში საზოგადოების ერთ-ერთი ყველაზე დაუცველი ჯგუფისთვის.
ჯანდაცვის ხელმისაწვდომობა მიგრანტებისთვის | sheniekimi.ge | შენი ექიმი ჯანდაცვის ხელმისაწვდომობა მიგრანტებისთვის | sheniekimi.ge | შენი ექიმი ჯანდაცვის ხელმისაწვდომობა მიგრანტებისთვის | sheniekimi.ge | შენი ექიმი ჯანდაცვის ხელმისაწვდომობა მიგრანტებისთვის | sheniekimi.ge | შენი ექიმი