მთავარისამინისტრო„მედიკამენტების ხარისხის კონტროლის მიზნით, ჯანდაცვის სამინისტრომ ბანგლადეშის, ინდოეთისა და უზბეკეთის საწარმოები შეამოწმა“-აზარაშვილი
„მედიკამენტების ხარისხის კონტროლის მიზნით, ჯანდაცვის სამინისტრომ ბანგლადეშის, ინდოეთისა და უზბეკეთის საწარმოები შეამოწმა“-აზარაშვილი
მედიკამენტების ხარისხის კონტროლის მიზნით გატარებულ რეფორმებზე ისაუბრა ჯანდაცვის მინისტრობის კანდიდატმა, ზურაბ აზარაშვილმა საკანონმდებლო ორგანოში.
„სამინისტრომ, რეგულირების სააგენტოს მეშვეობით, იმ უცხოურ საწარმოების შემოწმება დაიწყო, რომელთა მედიკამენტებიც, საქართველოში იმპორტით შემოდის.
მედიკამენტების ხარისხის კონტროლისა და მაღალი ხარისხის წამლის მიმოქცევის უზრუნველყოფის მიზნით, ჩვენ, უკვე შევამოწმეთ ბანგლადეშის, ინდოეთისა და უზბეკეთის საწარმოები, საიდანაც საქართველოს ბაზარზე მედიკამენტები აქტიურად შემოდის. ფარმაცევტული სფეროს რეგულირების მექანიზმების კიდევ უფრო დახვეწა სამომავლო რეფორმების ერთ-ერთ მთავარ პრიორიტეტად რჩება.
წამლის ხარისხის კონტროლის ლაბორატორია 2023 წელს აამოქმედა, ის სრული დატვირთვით განაგრძობს მუშაობას. ლაბორატორია საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად, ულტრათანამედროვე აპარატურით აღიჭურვა და კვალიფიციური პერსონალით დაკომპლექტდა. შედეგად, ჩვენ გვაქვს შესაძლებლობა ქვეყანაში წარმოებული თუ იმპორტირებული წამლების ხარისხი მონიტორინგი ვაწარმოოთ“, – განაცხადა ზურაბ აზარაშვილმა.