მთავარიპულსი TVექიმები საზოგადოებას რეკომენდაციების დაცვისკენ მოუწოდებენ
ექიმები საზოგადოებას რეკომენდაციების დაცვისკენ მოუწოდებენ
სპეციალისტები აღნიშნავენ, რომ ამ ეტაპზე საქართველოში ძირითადად ე.წ. ღორის გრიპია გავრცელებული – H1N1 და H1N2 შტამები ცირკულირებს.
„ქვეყანაში რესპირატორული ვირუსების შემთხვევები იზრდება. მომატებულია მიმართვიანობა კლინიკებშიც“, – ამის შესახებ იაშვილის ბავშვთა ცენტრალური საავადმყოფოს სამედიცინო დირექტორმა, ივანე ჩხაიძემ განაცხადა.
მისი თქმით, ძირითადად ცირკულირებს A ტიპის ვირუსები, რომლის სიმპტომებია მაღალი ტემპერატურა, თავის და სახსრების ტკივილი და გამოხატული სისუსტე.
„გრიპის ყველა ტიპის კლინიკური მიმდინარეობა მსგავსია – ახასიათებს მწვავე დასაწყისი, მაღალი ცხელება, შეიძლება თანდართული იყოს სახსრების, კუნთების ტკივილი. დაავადების მიმდინარეობა გრძელდება 5 დღიან 1 კვირამდ. გართულებულ შემთხვევებში, შეიძლება 2-3 კვირაც დასჭირდეს. რისკჯგუფში არიან, ვისაც სხვადასხვა ქრონიკული დაავადება აქვთ. პირველ რიგში, საჭიროა ჰიგიენური ნორმების დაცვა, ასევე, დახურული სივრცეების ხშირი განიავება,” – აცხადებს ინფექციონისტი ალექსანდრე გოგინავა.”
ეპიდემიოლოგი მაკა ბულეიშვილი ამბობს, რომ ბოლო 2 კვირის განმავლობაში, მომართვიანობა მომატებულია.
„ბოლო 2 კვირის განმავლობაში, მომართვიანობა მომატებულია. უნდა აღინიშნოს, რომ უფრო მეტად არის რისკჯგუფებში – ეს არის ასაკობრივი ჯგუფები და სხვადასხვა სახის ფონური და ქრონიკული დაავადების მქონე ადამიანები. ახასიათებს სიმპტომები, როგორიცაა ხველა, კუნთების ტკივილი, ტემპერატურის მაღალი ციფრები. თუკი ჩვენ აღგვენიშნება მსგავსი სიმპტომები, პრევენციული თვალსაზრისით, რათა დავიცვათ სხვაც, უნდა ვიყოთ იზოლაციაში,” – აცხადებს ეპიდემიოლოგი მაკა ბულეიშვილი.
ორსულობა და ვირუსული ინფექციები – ორსულობის დროს ქალის ინფიცირება რა გავლენას მოახდენს ნაყოფზე?