მთავარიპულსი TVგამოკვლევა სისხლძარღვის სანათურის დახშობის დადგენის შესაძბელობას იძლევა
გამოკვლევა სისხლძარღვის სანათურის დახშობის დადგენის შესაძბელობას იძლევა
გულის პათოლოგიის დასადგენად წინა და გვერდით პოზიციაში გადაღებული რენტგენის სურათი გულისა და მაგისტრალური სისხლძარღვების სტრუქტურული ცვლილებების გამოვლენის საშუალებას იძლევა. სურათზე კარგად ჩანს გულის ფორმისა და ზომის ცვლილება, ასევე კალციუმის დეპოზიტები (გროვები) გულის კუნთში. გარდა ამისა, რენტგენოლოგიური გამოკვლევით შეიძლება შეფასდეს ფილტვების და ფილტვის სისხლძარღვების მდგომარეობა, გამოვლინდეს სითხის დაგროვება ფილტვებსა და პლევრის ღრუში.
რენტგენის სურათზე დაფიქსირებული გულის ზომების გადიდება ხშირად გულის უკმარისობის ან სარქვლოვანი პათოლოგიის შედეგია. გულის ზომები არ იზრდება, როცა უკმარისობა გამოწვეულია კონსტრიქციული პერიკარდიტით. ამ უკანასკნელის დროს ფიბროზული ქსოვილი გულის პერანგის (პერიკარდიუმი) ღრუში ვითარდება, რაც გულის მუშაობას აფერხებს.
ხშირად ფილტვის სისხლძარღვების ვიზუალიზაცია დიაგნოზისთვის უფრო მეტი ინფორმაცის მომცემია, ვიდრე გულის სურათი. მაგალითად, ფილტვის არტერიების გაფართოება (არტერიები, რომლებსაც სისხლი გულიდან ფილტვებისაკენ მიაქვთ) და ფილტვის ქსოვილში არტერიების შევიწროება ფილტვის არტერიებში წნევის მომატების ნიშანია, რაც, თავის მხრივ, მარჯვენა პარკუჭის კედლის გასქელებას (გულის ნაწილი, რომელიც სისხლს ფილტვის არტერიების გავლით ფილტვებისკენ ტუმბავს) იწვევს. სხეულის სხვა ნაწილების რენტგენოლოგიური გამოკვლევა სისხლძარღვის სანათურის დახშობის დადგენის შესაძლებლობას იძლევა.
დახრილი მაგიდის ტესტი
წყარო: ჯანმრთელობის ენციკლოპედია. მერკის სახელმძღვანელო:
ჯანმრთელობის საშინაო ცნობარი. (გამომცემლობა პალიტრა L)