მთავარიპულსი TVტკივილი კიდურებში აღმოცენდება ქსოვილების სისხლით მომარაგების დაქვეითებისას (ამ მდგომარეობას იშემია ეწოდება)
ტკივილი კიდურებში აღმოცენდება ქსოვილების სისხლით მომარაგების დაქვეითებისას (ამ მდგომარეობას იშემია ეწოდება)
ტკივილი კიდურებში
ტკივილი კიდურებში აღმოცენდება ქსოვილების სისხლით მომარაგების დაქვეითებისას (ამ მდგომარეობას იშემია ეწოდება). სისხლით მომარაგების შემცირების გამო ქსოვილი ვერ იღებს ჟანგბადის საკმარის რაოდენობას, ირღვევა ნივთიერებათა ცვლის პროდუქტების ქსოვილიდან გატანის პროცესი. ეს უკანასკნელი ტკივილს იწვევს.
სისხლით მომარაგების სრული შეწყვეტის დროს, მაგალითად, არტერიის სანათურის თრომბით სრული დახშობისას, სხეულის შესაბამის ნაწილში (მაგალითად, ქვედა კიდურში) აღმოცენდება ძლიერი, მუდმივი ტკივილი, სიფერმკრთალე, გაცივება.
თუ სისხლძარღვი მხოლოდ ნაწილობრივაა დახშული, რაც, მაგალითად, ათეროსკლეროზის დროს შეიძლება მოხდეს (ხშირად ქვედა კიდურებში ვითარდება), ადამიანი, ჩვეულებრივ, ფიზიკური დატვირთვის დროს წვივის კუნთებში მოჭერას და ტკივილს გრძნობს. ტკივილი დატვირთვის შეწყვეტისთანავე გაყუჩდება და იმავე სახის ფიზიკური დატვირთვისას ისევ აღდგება ხოლმე. ამ სიმპტომს ხანგამოშვებითი კოჭლობა ეწოდება.
ტკივილი კუნთებში შეიძლება შეპირობებული იყოს კუნთების დაჭიმულობით, ნერვის დაზიანებით, ვენების სანათურის თრომბით დახშობით (ვენური თრომბოზი), აგრეთვე, კანის ან კუნთების ინფექციებით. თუ ექიმი ვარაუდობს, რომ ტკივილი სისხლძარღვების პათოლოგიითაა გამოწვეული, ნაჩვენებია ულტრაბგერითი გამოკვლევა და სისხლის ნაკადის შეფასება შესაბამის სისხლძარღვში.
ტკივილი გულმკერდის არეში
წყარო: ჯანმრთელობის ენციკლოპედია. მერკის სახელმძღვანელო:
ჯანმრთელობის საშინაო ცნობარი. (გამომცემლობა პალიტრა L)