მთავარიშენი ექიმი„ძალიან შემაშფოთებელი ფაქტია - უსაფრთხოება არ არის დადასტურებული“
„ძალიან შემაშფოთებელი ფაქტია – უსაფრთხოება არ არის დადასტურებული“
ახალი კვლევის მიხედვით, სკოლის და სკოლამდელი ასაკის 5-დან 1 ამერიკელ ბავშვს აძლევენ მშობლები მელატონინს, რაც ძალიან შემაშფოთებელი ფაქტია, რამდენადაც ამ ასაკობრივ ჯგუფში მელატონინის უსაფრთხოება არ არის დადასტურებული.
აღმოჩნდა, რომ სკოლამდელი ასაკის ბავშვები მელატონინს ხანგრძლივად, საშუალოდ 1 წლის განმავლობაში იღებენ და სკოლის მოსწავლეები კი საშუალოდ, 18 თვის განმავლობაში.
მელატონინი არის ჰორმონი, რომელიც გადამწყვეტ როლს ასრულებს ძილ-ღვიძილის ციკლის რეგულირებაში და აქვს სხვა დადებითი ეფექტებიც.
ბავშვებისთვის მელატონინის მიცემის პოტენციური რისკები, რომელთა ტვინი და სხეული ჯერ კიდევ ვითარდება, ბოლომდე არ არის გარკვეული; ერთ-ერთი შესაძლო უარყოფითი შედეგი შეიძლება იყოს მომწიფების დაწყების შეფერხება.
"მაიმუნის ყვავილი" | ჯანმო განგაშის უმაღლეს დონეს აცხადებს - „ძირითადად სქესობრივი გზით გადაეცემა. შესაძლებელია კანთან კონტაქტის გზით ან ძალიან ახლო მანძილიდან კონტაქტის“