მთავარისხვა-ამბები“ეს მეთოდი ყველაზე მეტად უწყობს ხელს ბავშვის ტვინის ზრდა-განვითარებას”
“ეს მეთოდი ყველაზე მეტად უწყობს ხელს ბავშვის ტვინის ზრდა-განვითარებას”
3-8 კლასების მოსწავლეთა მშობლებმა განსაკუთრებული ყურადღება უნდა მიაქციონ, თუ რით არიან დაკავებული მათი შვილები თავისუფალ დროს – ამაზეა დამოკიდებული ტვინის უჯრედების დაყოფის სიჩქარე და, საბოლოო ჯამში, ინტელექტი – ახალმა კვლევამ აჩვენა, რომ ბავშვებსა და მოზარდებს, რომლებიც მონაწილეობენ სპორტულ აქტივობებში, ტვინი უფრო სწრაფად უვითარდებათ.
მეცნიერთა ჯგუფმა აშშ-დან, ჰოლანდიიდან და ესპანეთიდან დაადგინა, რომ ფიზიკური აქტივობა 10-დან 14 წლამდე ტვინის მოცულობის ზრდას შემეცნებასთან, ემოციებთან და სწავლასთან დაკავშირებულ სფეროებში უწყობს ხელს. ამის შესახებ JAMA Network Open-ში გამოქვეყნებულ სტატიაშია ნათქვამი.
როგორ ჩატარდა კვლევა
კვლევა ოთხი წლის განმავლობაში მიმდინარეობდა და მასში 1088 ბავშვი იყო ჩართული. აღმოჩნდა, რომ აქტიურ ბავშვებში, რომლებსაც ეზოს თამაშები მოსწონდათ და ზოგიერთ სპორტულ სექციაში ვარჯიშობდნენ, ამიგდალა (ტვინის ქერქქვეშა სტრუქტურა, რომელიც დიდ როლს თამაშობს არა მხოლოდ ემოციების ფორმირებაში)უფრო მეტად გაეზარდათ, ვიდრე უფრო მშვიდი ცხოვრების წესის მქონე ბავშვებს.