მთავარიბლოგიშეუძლია თუ არა, აკრედიტაციის ორგანოს საკონსულტაციო მომსახურების შეთავაზება?
შეუძლია თუ არა, აკრედიტაციის ორგანოს საკონსულტაციო მომსახურების შეთავაზება?
10/07/2023
საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ექსპერტი, ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის კონსულტანტი, ექიმი, აკრედიტაცია კანადას წარმომადგენელი საქართველოში გიორგი ფხაკაძე აცხადებს, რომ ჯანდაცვის ხარისხის საერთაშორისო საზოგადოება (ISQua) და გარე შეფასების ასოციაცია (EEA) ადგენს აკრედიტაციის სტანდარტებს, რომლებიც ამ ტიპის ორმაგ როლს კრძალავს სამართლიანობისა და მიუკერძოებლობის უზრუნველსაყოფად.
„აკრედიტაციის ორგანოს მთავარი როლი ორგანიზაციის შესაბამისობის შეფასებაა გარკვეულ სტანდარტებთან.
ისინი ამას აკეთებენ დამოუკიდებლები და ობიექტურები დარჩნენ, რაც უზრუნველყოფენ, რომ შეფასების შედეგების მიმართ არ აქვთ ჟლეტა. ეს გადამწყვეტია აკრედიტაციის პროცესის მთლიანობის შესანარჩუნებლად.
საკონსულტაციო მომსახურება, მეორე მხრივ, მოიცავს მორგებული რჩევების მიწოდებას, საჭირო დოკუმენტაციის შექმნას და პროცედურების შემუშავებას, რათა დაეხმაროს ორგანიზაციას იმავე სტანდარტების დაკმაყოფილებაში. თუ აკრედიტაციის ორგანო ასევე შესთავაზებდა საკონსულტაციო მომსახურებას, მას შეეძლება კომპრომისზე წასვლა მათი შეფასებების დამოუკიდებლობასა და ობიექტურობას. მათ შეიძლება დაასრულონ საკუთარი რჩევების ან პროცედურების შეფასება, რაც აშკარა ინტერესთა კონფლიქტია.
ჯანდაცვის ხარისხის საერთაშორისო საზოგადოება (ISQua) და გარე შეფასების ასოციაცია (EEA) ადგენს აკრედიტაციის სტანდარტებს, რომლებიც ამ ტიპის ორმაგ როლს კრძალავს სამართლიანობისა და მიუკერძოებლობის უზრუნველსაყოფად.
აკრედიტაციის ორგანო რომ აღმოჩნდეს, რომელიც საკონსულტაციო მომსახურებას სთავაზობს, ეს ამ სტანდარტების დარღვევაში იქნებოდა. შესაბამისად, ეჭვის ან ამბოხების ადგილი არ რჩება – აკრედიტაციის ორგანოს არ შეუძლია საკონსულტაციო მომსახურების შეთავაზება“ – ამბობს გიორგი ფხაკაძე.
რეკომენდაცია – ვაქცინის გაკეთებამდე და ვაქცინის გაკეთების შემდეგ უნდა დაიცვათ შემდეგი წესები: