საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ექსპერტმა, ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის კონსულტანტმა, ექიმმა, აკრედიტაცია კანადას წარმომადგენელმა საქართველოში გიორგი ფხაკაძემ პანდემიით გამოწვეული გამოწვევების ფონზე ინოვაციური მიდგომა დანერგა.
„ვაქცინაცია პოპულარული ენით…
Amid the challenges posed by the pandemic, Professor Pkhakadze has taken an innovative approach to educate and enlighten the Georgian public on the importance of COVID-19 vaccination. Recognizing the power of colloquial communication, he’s tapped into the “popular Georgian language,” breaking down complex topics with simple vocabulary and contextually relevant examples. Through daily live sessions on Facebook, he’s been relentless in his quest to provide timely, evidence-based information to the masses. His primary objective? Boosting acceptance and understanding of the vaccination process.
But that’s not all! Inspired deeply by Professor Pkhakadze’s endeavors, a group of independent volunteers decided to amplify his message. They embarked on creating a series of educational videos echoing the same sentiments and made them accessible to everyone. What’s truly heartwarming is the organic reach these videos achieved. So much so that they went viral before Professor Pkhakadze even came to know of their existence, a full two weeks later!
Support the cause, share the message, and ensure a safer future for all! #VaccinationForAll #SpreadTheWord #drpkhakadze
Giorgi Pkhakadze World Health Organization, Geneva World Health Organization Georgia · ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაცია საქართველოში World Health Organization (WHO) დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრი • NCDC & PH დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო
პანდემიით გამოწვეული გამოწვევების ფონზე, პროფესორმა ფხაკაძემ ინოვაციური მიდგომა დანერგა, რათა გააცნოს და გაანათლოს ქართული საზოგადოება COVID-19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინაციის მნიშვნელობა. ამცნობს კოლოქვიალური კომუნიკაციის ძალას, მან „პოპულარულ ქართულ ენას,“ ამსხვრევს კომპლექსურ თემებს მარტივი ლექსიკით და კონტექსტუალურად შესაბამისი მაგალითებით.
Facebook-ზე ყოველდღიური ლაივ სესიების მეშვეობით, ის დაუნდობელია თავის ძიებაში, რომ მასებისთვის დროული, მტკიცებულებებზე დაფუძნებული ინფორმაცია მიეწოდებინა. მისი ძირითადი მიზანი? ვაქცინაციის პროცესის მიმღებლობის და გაგების გაზრდა.
მაგრამ ეს ყველაფერი არ არის!
პროფესორ ფხაკაძის მცდელობებით ღრმად შთაგონებულმა დამოუკიდებელმა მოხალისეთა ჯგუფმა გადაწყვიტა მისი გზავნილის გაძლიერება. მათ დაიწყეს საგანმანათლებლო ვიდეოების სერიის შექმნა, რომლებიც ეხმიანება იგივე ემოციებს და გახადა ისინი ყველასთვის ხელმისაწვდომი. რაც ნამდვილად გულისამაჩუყებელია, არის ამ ვიდეოების ორგანული მიღწევა.
იმდენად, რომ ისინი ვირუსულად გავრცელდა მანამ, სანამ პროფესორ ფხაკაძემ მათი არსებობის შესახებ შეიტყო, სრული ორი კვირის შემდეგ! მხარი დაუჭირეთ საქმეს, გააზიარეთ მესიჯი და უზრუნველყოთ ყველასთვის უსაფრთხო მომავალი! “ – წერს გიორგი ფხაკაძე.