მთავარირჩევებიიურისტიროგორ მიხვდეთ, რომ თაღლითები რეკავენ, ტელეფონის ნომერზე დაკვირვების გარეშე
როგორ მიხვდეთ, რომ თაღლითები რეკავენ, ტელეფონის ნომერზე დაკვირვების გარეშე
21-ე საუკუნეში ხშირია თაღლითობები და ამისთვის თაღლითები ხშირად იყენებენ მოტყუების სხვადასხვა მეთოდს. ჩვენ გეტყვით, როგორ უნდა მიხვდეთ, რომ თაღლითი გიკავშირდებათ და თავიდან აიცილოთ მოსალოდნელი შედეგები.
ბანკიდან დაგირეკეს
შეიძლება მართლაც ბანკიდან დარეკონ, ბანკის თანამშრომლებმა ჩაატარონ გამოკითხვა იმის შესახებ, კმაყოფილი ხართ თუ არა მათი მომსახურებით, მაგრამ ისინი ნამდვილად არ მოითხოვენ თქვენგან ფულის სხვა ანგარიშზე გადარიცხვას ან „დაკარგული მონაცემების“ მიწოდებას. თაღლითებმა შეიძლება შეგაშინოთ იმ ინფორმაციით, რომ ბანკის სისტემა გატეხილია და თქვენს დანაზოგს საფრთხე ემუქრება, ან რომ მათ მიიღეს მოთხოვნა თქვენს სახელზე სესხის აღების შესახებ. ამიტომ ყურადღებით იყავით, თუ რამე დაემართება თქვენს ანგარიშს, ამის გადამოწმება ადვილია. თავად დარეკეთ ბანკის ცხელ ხაზზე და დააზუსტეთ ყველა დეტალი. პირველ რიგში, დააკვირდით ნომერს. თუ უცნაური ნომერია და ტექსტში ბმულია გამოგზავნილი, არავითარ შემთხვევაში არ გახსნათ!
თქვენს ნათესავს რაღაც დაემართა
ხანდახან თაღლითები თავს წარმოადგენენ, როგორც სპეცსამსახურების თანამშრომლები (როგორიცაა პოლიცია ან საგანგებო სიტუაციების სამინისტრო). ამ ტიპის ტყუილს მათთვის დიდი წარმატება მოაქვს. როცა ისინი გეტყვიან, რომ რაიმე სახის უბედურება დაემართა თქვენს ახლობელს, სწრაფად ვარდებით პანიკაში და გერთვებათ კრიტიკული აზროვნება. უმეტესობა მზად არის გააკეთოს ყველაფერი ძმის, დის, მეგობრის ან მშობლის დასახმარებლად. ოპერაციისთვის თანხების სასწრაფო გადარიცხვა სხვა არაფერია, თუ არა ბოროტი ტყუილი.
არიმა უნდა გადაიხადოთ
აჩქარდით სადმე? მოდით შევადგინოთ ოქმი! მათ ასევე შეიძლება მოგატყუონ, რომ თუ ჯარიმას უფრო სწრაფად გადაიხდით , ის ნაკლები იქნება. თუ თაღლითს აქვს შთამბეჭდავი, მუქარის ხმა და ოსტატურად წარმოაჩენს თავს დაზვერვის ოფიცრად (თავს წარგიდგენთ წოდების მითითებით, კონსტიტუციის ტერმინებითა და პუნქტებით), გონიერმა ადამიანმაც კი შეიძლება ვერ განასხვავოს.
თქვენ მოიგეთ პრიზი
არა მხოლოდ შიში, არამედ სიმდიდრის წყურვილიც ზოგჯერ ხელს უშლის ლოგიკურ აზროვნებას. სიტუაცია ასეთია: თაღლითები გაცნობებენ, რომ მოიგეთ პრიზი რომელიმე ჟურნალის შეძენით ან იმით, რომ ხართ რომელიმე მსხვილი საწარმოს კლიენტი. ამის მისაღებად, თქვენ უბრალოდ უნდა გადაიხადოთ გარკვეული თანხა. მაგალითად, ეს თანხა არის პრიზის ღირებულების მხოლოდ 3%. ფულის მიღების შემდეგ თაღლითები სამუდამოდ ქრება თქვენი ცხოვრებიდან.