თვეში 0-101 კვტ.სთ-ის ჩათვლით – 14.731 თეთრი
თვეში 101-301 კილოვატი – 18.707 თეთრი
თვეში 301 კილოვატზე ზემოთ – 23.227 თეთრი
ბუნებრივი აირის გადასახადს რაც შეეხება, “თბილისი ენერჯის” აბონენტებისთვის 1 კუბური მეტრის ღირებულება საყოფაცხოვრებო აბონენტებისათვის 53.971 თეთრია, ხოლო “სოკარის” აბონენტებისთვის 56.928 თეთრი.
აღსანიშნავია, რომ თბილისის მერიის პროგრამა თბილისში რეგისტრირებული სოციალურად დაუცველი ოჯახებისთვის იანვარში, თებერვალში, მარტში, ნოემბერსა და დეკემბერში დარიცხული ელექტროენერგიის, დასუფთავებისა და წყლის გადასახადის სუბსიდირებას ითვალისწინებს.
სუბსიდია გაიცემა წინა თვის 20 რიცხვის მდგომარეობით სოციალურად დაუცველი ოჯახების მონაცემთა ერთიან ბაზაში ქ. თბილისში რეგისტრირებულ ოჯახებზე, რომელთა სარეიტინგო ქულა არ აღემატება 200 000-ს და ოჯახის დეკლარაციაში მითითებული აქვთ საყოფაცხოვრებო სექტორის ელექტროენერგიის/დასუფთავების/წყლის აბონენტის ნომერი.
სოციალურად დაუცველი ოჯახებისთვის, რომელთა სარეიტინგო ქულა არ აღემატება 70 000-ს, სუბსიდიის ჯამური ოდენობა განსაზღვრულია თვეში არაუმეტეს 106 ლარით, ხოლო სოციალურად დაუცველი ოჯახებისთვის, რომელთა სარეიტინგო ქულა 70 000-ზე მეტია და 200 000-ს არ აღემატება, სუბსიდიის ჯამური ოდენობა განსაზღვრულია თვეში არაუმეტეს 20 ლარით, დარიცხული გადასახადების მიხედვით, შემდეგი გამოთვლის მეთოდითა და პრიორიტეტებით:
ა) დასუფთავების მოსაკრებელზე:
ა.ა) აბონენტის ნომერზე, რომელზეც რეგისტრირებულია ერთი პირი 2,5 ლარის ოდენობით; ა.ბ) აბონენტის ნომერზე, რომელზეც რეგისტრირებულია ორი პირი 5 ლარის ოდენობით;
ა.გ) აბონენტის ნომერზე, რომელზეც რეგისტრირებულია სამი პირი 7,5 ლარის ოდენობით; ა.დ) აბონენტის ნომერზე, რომელზეც რეგისტრირებულია ოთხი და მეტი პირი 10 ლარის ოდენობით;
ბ) წყლის გადასახადზე 4,52 ლარის ოდენობით;
დღეს ზოგიერთ ქალაქში გაწვიმდება - ნახეთ განახლებული პროგნოზი
გ) ელექტროენერგიაზე, აბონენტის მიერ, ფაქტიურად მოხმარებული ელექტროენერგიის რაოდენობის მიხედვით ხარჯის შესაბამისად.
კომუნალური სუბსიდია აისახება კომუნალური გადასახადის ერთიანი გადახდის ქვითარზე, სოციალური მომსახურების სააგენტოდან მოწოდებული ბაზის საფუძველზე და დამატებით სადმე მიმართვა საჭირო არ არის. მთავარია, თავდაპირველად, თქვენი აბონენტის ნომერი სოციალური მომსახურების სააგენტოს მიაწოდოთ, შემდეგ კი ავტომატურად დაიფარება თანხა.
ჯანდაცვის სამინისტრო კი სოციალურად დაუცველ მოსახლეობას, რომელთა სარეიტინგო ქულა 150 ათასზე დაბალია და მოიხმარენ 200 კილოვატამდე ელექტროენერგიას, კილოვატის ღირებულებას 3,5 თეთრით შეუმცირებს. ქალაქ თბილისში, ქალაქ რუსთავში ან მცხეთაში მცხოვრები ადამიანებისათვის, წყალს კი არაუმეტეს 100 ლარისა აანაზღაურებს. აღსანიშნავია, რომ სუბსიდირების პროგრამა ბუნებრივ აირზე გადასახადის ანაზღაურებას არ გულისხმობს.
დამატებითი ინფორმაციისათვის შეგიძლიათ, მიმართოთ ჯანდაცვის სამინისტროს ცხელ ხაზზე: 15 05, ან თბილისის მერიას: 032 272 22 22